poniedziałek, 16 czerwca 2014

Tort kanapka na pierwsze urodziny

Blog o kanapkach w ostatni piątek skończył rok! Na początku nie myślałam, że będę kiedyś podchodzić do niego poważnie. Założyłam go dla żartu.Pomyślałam: Będę robić zdjęcia kanapek, które zjadam i pisać trzy zdania, może wreszcie moje śniadania i kolacje nie będą nudne, będę próbować nowych rzeczy!  I tak było do chwili, kiedy wspomniałam koledze, że takie coś prowadzę. On wrzuciła linka na swoją tablicę i nagle liczba odsłon obłędnie skoczyła do góry. Nie przeszło mi przez myśl, że ktoś może chcieć oglądać kanapki. Tak to się wszystko zaczęło. Dwadzieścia tysięcy odsłon później ciesze się, że cały czas go prowadzę i mam nadzieję, że swoimi postami sprawiam przyjemność tym, którzy do mnie zaglądają. Obiecuję być bardziej kreatywna w kolejnym roku i pokazywać więcej ciekawych miejsc ze smakołykami. 

Tymczasem piątkowe śniadanie było uroczyste. Była nawet świeczka w torcie! Okrągły chleb z kminkiem przekroiłam na trzy części, które posmarowałam majonezem. Pierwszą warstwę posypałam rukolą, położyłam plastry soczystych pomidorów malinowych i plasterki brie. Przykryłam chlebem, na którym ponownie ułożyłam rukolę i dla odmiany twardy niebieski ser pleśniowy, żółte pomidorki koktajlowe i szczypiorek.

cake sandwich, bez mięsa, alternatywna kanapka, ser pleśniowy, rukola, tort kanapkowy, brie, pomidory, żółte pomidory, bocadillo de pastel, 
Kuchen-Sandwich, gâteau en sandwich

1 komentarz:

  1. mmmm... wygląda to bardzo apetycznie! szkoda, że już zjadłam dzisiaj 2 kolacje;p

    OdpowiedzUsuń